Employee directory

Departments and Units

Show all

Abazovic Lejla
European and International Programmes
Absenger Linda
Operations Management
Agiovlasitis Iraklis
European and International Programmes
Ahl Ursula
Thematic Programmes
Aichberger Gertrud
Thematic Programmes
Aiginger-Evangelisti Philipp
General Programmes
Alber Charlotte
Structural Programmes
Albert Gabriella
Thematic Programmes
Almansa Ana
Thematic Programmes
Amon Martina
Audit Unit
Andre Raffael
Strategy Unit
Andres Annamaria
General Programmes
Arpe Jan
General Programmes
Aschauer Christian
Thematic Programmes
Atri Aman
Operations Management
Aufner Doris
Structural Programmes
Bachhofner Daniela
European and International Programmes
Bader Julia
Operations Management
Barnet Christian
Audit Unit
Bauer Sabine
General Programmes
Baumgartner Martin
European and International Programmes
Baumhauer Peter
General Programmes
Bednar Brigitte
Structural Programmes
Belanyecz Myriam
Human Resources and Organisation
Berg Veronika
Research and Development Allowance
Berg Lisa
European and International Programmes
Bernhard Rudolf
General Programmes
Berset Luc
Aeronautics and Space Agency
Biba-Stickler Theresia
Human Resources and Organisation
Bidmon Marcus
European and International Programmes
Binder Michael
Strategy Unit
Binder Manuel
Thematic Programmes
Bissenberger Julia
Structural Programmes
Blahovec Claudia
Thematic Programmes
Böck Alexander
Audit Unit
Bockstefl Johannes
Thematic Programmes
Bodisch Ursula
Thematic Programmes
Bolovich Katrin
Thematic Programmes
Brandenburg Roland
Thematic Programmes
Braun Barbara
General Programmes
Brüggemann Christian
Thematic Programmes
Bumbaris Alexia
Structural Programmes
Bürgermeister-Mähr Maria
Thematic Programmes
Casari Nicole
Structural Programmes
Chavanne Gabriela
Audit Unit
Cutura Anita
Thematic Programmes
Czurda Cathrien
General Programmes
Demirel Sami
Operations Management
Derntl Andrea
Management board
Diebler Yvonne
Thematic Programmes
Dietl Michaela
Human Resources and Organisation
Dlesk Gerald
General Programmes
Dolak-Struß Yasmin
European and International Programmes
Eckhart Erwin
Audit Unit
Eder Verena
Thematic Programmes
Eder Katharina
Audit Unit
Egerth Henrietta
Management board
Egger Sabine
General Programmes
Egger-Fuchs Monika
European and International Programmes
Ehrnleitner Birgit
Thematic Programmes
Eichberger Vera
Thematic Programmes
Eichberger Stefan
Structural Programmes
Feichtinger Ralph
Operations Management
Felder Kay
European and International Programmes
Fertin Andreas
Thematic Programmes
Firnberg Nicole
Structural Programmes
Fischer Elisabeth
Aeronautics and Space Agency
Flandorfer Astrid
European and International Programmes
Fleischhacker Ingrid
Structural Programmes
Fleischmann Doris
Structural Programmes
Frey Christian
European and International Programmes
Frischmann Ernst
Audit Unit
Frühmann Bernadette
Research and Development Allowance
Ganss Sarah
General Programmes
Geisler Andreas
Aeronautics and Space Agency
Geist Thomas
Aeronautics and Space Agency
Gessl Christian
General Programmes
Geyer Gerda
Thematic Programmes
Gitsch Michaela
Aeronautics and Space Agency
Glechner Alexander
Audit Unit
Glenck Emmanuel
Thematic Programmes
Gollner Christoph
European and International Programmes
Grabenweger Elisabeth
Corporate Communications
Grafleitner Christopher
Operations Management
Grandits Kristina
Structural Programmes
Grbavac Srdjan
Operations Management
Großberger Katrin
General Programmes
Gross Sabine
Human Resources and Organisation
Gruber Larissa
European and International Programmes
Gruber Elisabeth
General Programmes
Gruber Katharina
Research and Development Allowance
Gstrein Michaela
European and International Programmes
Gutzelnig Solveig
European and International Programmes
Haas Margit
Thematic Programmes
Haberl Ines
European and International Programmes
Hackl Daniela
European and International Programmes
Hahn Armin
General Programmes
Halver Manfred
European and International Programmes
Hammer Sophie
Strategy Unit
Hartmann Olaf
European and International Programmes
Haslinger Peter
Operations Management
Haumann Joachim
Structural Programmes
Heilmann Bärbel
General Programmes
Henninger Ulrike
Audit Unit
Herber Erich
Structural Programmes
Hermann Svenja
Thematic Programmes
Herrmann Andreas
Audit Unit
Herzan Marvin
Strategy Unit
Hindler Michael
General Programmes
Hipfinger Anita
Thematic Programmes
Hochreiter Harald
Strategy Unit
Hoebertz Astrid
European and International Programmes
Hoffmann Andrea
European and International Programmes
Hofmann-Turek Claudia
Research and Development Allowance
Höglinger Andrea
European and International Programmes
Holl Jörg
Operations Management
Hollaus Karin
Thematic Programmes
Höllebrand David
Strategy Unit
Holzner Gabriel
Thematic Programmes
Holzweber Alexander
Operations Management
Hopp Christian
Legal Department
Hörhan Martina
General Programmes
Hortai Andrea
Audit Unit
Horvath Günter
General Programmes
Hoskovec Natascha
Corporate Finances
Huber Ylva
European and International Programmes
Hubich Elke
Structural Programmes
Hudecek Martin
Audit Unit
Hügelsberger Henrike
Strategy Unit
Imsiridou Olga
Thematic Programmes
Ince Doga
Strategy Unit
Indrich Andrea
Operations Management
Ingerle Christiane
Structural Programmes
Irran Theresia-Maria
General Programmes
Jakes Christa
Audit Unit
Jakovljevic Nemanja
Operations Management
Janik Astrid
General Programmes
Jeretic Manuela
General Programmes
Jilka Martina
Audit Unit
Jiru Monika
Structural Programmes
Joachimsthaler Karin
Thematic Programmes
Jokovic Daniel
Aeronautics and Space Agency
Jörg Leonhard
Strategy Unit
Jovanovic Predrag
General Programmes
Kantor Walter
Thematic Programmes
Kassmannhuber Lucas
Legal Department
Kefer Alexander
European and International Programmes
Kern Gerald
European and International Programmes
Kerschbaummayr Engelbert
Thematic Programmes
Kerschl Peter
Thematic Programmes
Kindler Andrea
European and International Programmes
Kirschner Theresa
Structural Programmes
Klaffenböck Elisabeth
Aeronautics and Space Agency
Klaming Gabriele
European and International Programmes
Klepic Vukasin
Operations Management
Klimon Barbara
Structural Programmes
Klinger Peter
General Programmes
Klock Sarah
Legal Department
Klonk Jeannette
European and International Programmes
Knaus Regina
General Programmes
Kneissl Victoria
Audit Unit
Koch Felix
Legal Department
König Ralf
European and International Programmes
Kopic Sonja
Structural Programmes
Korntner Regina
Operations Management
Köstner Stefan
European and International Programmes
Kosz Alexander
Corporate Communications
Krasny Monika
General Programmes
Krause Mira
Thematic Programmes
Krautgasser-Steidl Harald
Thematic Programmes
Kremnitzer Sabine
Thematic Programmes
Kreuter Christine
Structural Programmes
Kreuzer Evelyn
Human Resources and Organisation
Krstanovic Lejla
Corporate Finances
Kuhn Alexandra
Thematic Programmes
Kuloglu Asli
Corporate Finances
Kunz Barbara
Structural Programmes
Kurz Simone
European and International Programmes
Kurzweil Karin
European and International Programmes
Küssler Gabriele
General Programmes
Kuttner Paul
Thematic Programmes
Laimgruber Silvia
Structural Programmes
Landon Tess
General Programmes
Lang Marlene
Strategy Unit
Lasser Stefan
European and International Programmes
Lata Rafael
Strategy Unit
Lebedinec Selina
European and International Programmes
Lebisch Christopher
General Programmes
Leihs Dietrich
Thematic Programmes
Lembacher Henry
General Programmes
Leopold Martina
Operations Management
Leuze Luisa
Operations Management
Likic Mersiha
Operations Management
Lindahl Therese
European and International Programmes
Löffler Christine
Audit Unit
Lohwasser Barbara
Structural Programmes
Loicht Siegfried
European and International Programmes
Lugscheider Nicole
Thematic Programmes
Manhartsberger Harald
Corporate Finances
Marcher Verena
Corporate Finances
Marcoleoni Elisa
Thematic Programmes
Marinkovic Ines
European and International Programmes
Markovic Igor
Operations Management
Marschall Cornelia
Thematic Programmes
Mayer Sabine
Strategy Unit
Mayer Stephan
Aeronautics and Space Agency
Mayerhofer Irene
European and International Programmes
Meissl Christine
Structural Programmes
Meissner-Dragosits Susanne
European and International Programmes
Merkl Adelheid
Structural Programmes
Meusburger Julia
Legal Department
Meyer Christa
Audit Unit
Mikulik Marion
Audit Unit
Mitiska Tamara-Katharina
European and International Programmes
Moser Verena
Thematic Programmes
Moser Eva
Thematic Programmes
Mühlberger Irmgard
Research and Development Allowance
Müller Werner
General Programmes
Mussnig Verena
Thematic Programmes
Nalic Avdo
Human Resources and Organisation
Nausner Mira
Operations Management
Nguyen Budiono
Structural Programmes
Niklfeld Georg
Thematic Programmes
Nikolov Nora
Structural Programmes
Nikowitz Fabienne
Thematic Programmes
Noll Margit
European and International Programmes
Nuzzo Angelo
European and International Programmes
Obermeir Maria
Human Resources and Organisation
Oberthaler Pauline
European and International Programmes
Ogryzek Angelika
Human Resources and Organisation
Pacejka Reinhard
Thematic Programmes
Palatin Judith
Operations Management
Paulischin Lucas
Structural Programmes
Pecharda Christian
Thematic Programmes
Peng Alexandra
European and International Programmes
Peter André
Aeronautics and Space Agency
Peyker Urban
Thematic Programmes
Pflügl Teresa
Structural Programmes
Polak Harald
General Programmes
Prinz Eduard-Albert
Thematic Programmes
Pröll-Schobel Markus
Structural Programmes
Proske Markus
Thematic Programmes
Pseiner Klaus
Management board
Purkarthofer Erich
European and International Programmes
Purns Victoria
Operations Management
Putz Ingrid
Strategy Unit
Rainer Marlene
European and International Programmes
Rainer Andrea
Structural Programmes
Rammel Stephanie
European and International Programmes
Rathusky Stefanie
Structural Programmes
Reif Lil
European and International Programmes
Reischl Peter
Corporate Finances
Reisenauer Gudrun
European and International Programmes
Reishofer Martin
Structural Programmes
Reiterer Alexander
General Programmes
Reithofer Susanne
Operations Management
Repp Reingard
Structural Programmes
Riegler Johannes
European and International Programmes
Riehs-Schlögl Katja
European and International Programmes
Rimpler Melanie
Audit Unit
Rinke Anna-Maria
Structural Programmes
Ristanic Daniela
Thematic Programmes
Robien Brigitte
General Programmes
Röblreiter Thomas
European and International Programmes
Rohowetz Hans
European and International Programmes
Rott Daniela
Legal Department
Ruzak Karin
General Programmes
Sachsenhofer Simon
Structural Programmes
Säckl Josef
Strategy Unit
Salzer Peter
Operations Management
Saurer Andrea
Audit Unit
Sautner Heidelinde
General Programmes
Savov Konstantin
General Programmes
Schandl Anna
Thematic Programmes
Scheck Johanna
European and International Programmes
Scheer Johannes
Thematic Programmes
Scheucher Josef
Structural Programmes
Schlick Horst
General Programmes
Schmidt Doris
General Programmes
Schmied Stephanie
Legal Department
Schöfbeck Denise
Structural Programmes
Schöfnagel Heidrun
Human Resources and Organisation
Schoisswohl Ulrich
Structural Programmes
Schörghofer Peter
General Programmes
Schreitl Matthias
Aeronautics and Space Agency
Schremmer Vera
Operations Management
Schretzmeier Tanja
Audit Unit
Schuh Ulrich
European and International Programmes
Schwarz Tanja
Thematic Programmes
Schwendenwein Gerald
Operations Management
Schwendtner Karolina
Thematic Programmes
Schwenzner Marina
Strategy Unit
Sebald Marisa
European and International Programmes
Sieber Claudia
Legal Department
Slavicek Dagmar
Thematic Programmes
Slosar Irina
European and International Programmes
Spletzer Hjördis
Structural Programmes
Spork Pamela
Aeronautics and Space Agency
Stadler Andrea
Corporate Finances
Stangl Robert
Corporate Finances
Starzer Otto
Structural Programmes
Stefan Susanne
Audit Unit
Stegmüller Abigail
European and International Programmes
Steigberger Elisabeth
Structural Programmes
Steininger Birgit
European and International Programmes
Stich Stefan
Operations Management
Stidl Stefan
Operations Management
Stöger Ernestine
Corporate Finances
Strasser Christa
Management board
Strauß Johann
Thematic Programmes
Strickner Clemens
Thematic Programmes
Struska Heinz
Thematic Programmes
Sturm Barbara
Research and Development Allowance
Sudy-Hofer Isabell
Research and Development Allowance
Sümecz Franz
General Programmes
Tauber Birgit
General Programmes
Teufel-Nachbagauer Andrea
Research and Development Allowance
Theierling Sarah
European and International Programmes
Traunfellner Marie-Katharine
European and International Programmes
Tributsch Isabell
Thematic Programmes
Tscholl Alexandra
Structural Programmes
Tuscher Gerlinde
Corporate Communications
Tzatzanis Michalis
European and International Programmes
Tzatzanis-Stepanovic Elli B.
European and International Programmes
Vierbauch Doris
Thematic Programmes
Wach Doris
Aeronautics and Space Agency
Walch Michael
European and International Programmes
Wan Chen
Corporate Finances
Weichhart Matthias
General Programmes
Weigel Dagmar
Thematic Programmes
Weißmayer Romana
General Programmes
Wiesner Daniel
Strategy Unit
Wildberger Andreas
Operations Management
Wilfling Martin
General Programmes
Wilhelm Polina
Thematic Programmes
Wilken Corinna
General Programmes
Windholz Beate
Structural Programmes
Windischbaur Berna
European and International Programmes
Wlcek Katrin
Structural Programmes
Wöber Thomas
Thematic Programmes
Wolfik Claudia
Structural Programmes
Wolm Shadrooz
Legal Department
Worel Robert
European and International Programmes
Würz Wolfgang
Aeronautics and Space Agency
Zacherl Felicitas
Legal Department
Zadrazil Sophie
Thematic Programmes
Zeilinger Reinhard
General Programmes
Zellner Marlene
General Programmes
Zergoi Thomas
European and International Programmes
Zizak Adelina
Human Resources and Organisation
Zuser Johanna
Operations Management
Zweck Maria
Thematic Programmes